פיברומיאלגיה

הפיברומיאלגיה הינה תסמונת הקשורה לכאבי שרירים. התסמונת מופיעה אצל 2% מהאוכלוסייה. הפיברומיאלגיה מתארת כאב שרירים המתאפיינים אף בכאבים הקשורים אף בסיבי החיבור והגידים.

הפיברומיאלגיה מוגדרת כתסמונת למול כך שמדובר באוסף של תסמינים שחלים יחדיו. הפיברומיאלגיהנחשבת לתסמונת שלא פעם מפוספסת ואינה מאובחנת בשלבים הראשונים אצל הנבדקים, זאת בשל העובדה שתסמיניה חלים על מספר מצבים רפואיים.

בעבר תוארה הפיברומיאלגיה דרך המושג פיברוסיטיס (יטיס = דלקת). הדלקת המתרחשת גורמת לכאבים, נפיחויות, טמפרטורת גוף גבוהה, אדמומיות בעור וקשיון (מצב בו שרירי השלד מתכווצים לאורך זמן ונשארים במצב קשה). כיום מצביעים חוקרים רבים על כך שהדלקת אינה מהווה חלק בולט בתסמונת, דבר שהביא לכך שהתסמונת תקרא פיברומיאלגיה.

תסמונת הפיברומיאלגיה פוגעת ברוב המקרים בשרירים ורקמות המחוברים לעצמות. על אף שלא פעם התחושה היא שמדובר במחלת פרקים אין הדבר כך ואין נזק המביא לעיוותים במפרקים. הפגיעה היא בעיקר ברקמות הנחשבות רכות (ראומטיזם של השרירים).

הקושי באבחון נוצר, בין היתר, בהתבססות על דיווחיו של הסובל – סך תלונותיו ותחושותיו שלא פעם יש ויכולות להיות מובנות כמשניות ו\או לא אמיתיות, כשאין כל תמיכה שאותה ניתן לראות על בסיס בדיקות מעבדה רפואיות.

בשנים האחרונות ניתן להבחין עד כמה הוגדרה הפיברומיאלגיה בצורה מדויקת יותר וזאת בהתבסס על מחקרים אשר ביססו בהם הנחיות לאבחנת התסמונת. המחקרים הצביעו שאצל אלו שנפגעו בתסמונת תיארו כאב מופשט בשרירים ובנקודות רגישות וזאת לעומת אוכלוסייה בריאה או כזו בעלת מחלות ראומטיות שונות.

גורמים שונים יכולים להתלכד יחדיו על בכדי לגרום לתסמונת להופיע. שילוב, למשל, של גורמי דחק, מחלה, טראומה פיזית ו\או נפשית ושינויים הורמונליים יכולים לגרום לאותם כאבים מופשטים ומכאן לעייפות ושינה לא איכותית המאפיינים את התסמונת.

טראומה ברמה הפיזית ו\או הנפשית מהווה גורם ה"תורם" להופעת התסמונת. טראומה פיזית יכולה לקבל ביטוי דרך שפעת, מעורבות בתאונת עבודה או תאונת דרכים וכו'. הלוקים בפיברומיאלגיהיש ויהפכו ללא פעילים ברמה הפיזית לה הם רגילים ואף לגלות חרדה גבוהה אודות בריאותם ובכך להחמיר את התסמונת עצמה.

מחקרים נוספים בתחום מגלים שהפיברומיאלגיה מביאה אף לירידה בזרימה של מחזור הדם וחשיפה יתרה לפציעות קלות. אלו העוסקים בספורט ועושים זאת בצורה לא נכונה מחמירים כמובן את מצבם. המחקרים אף הצליחו להצביע על הורמונים וכימיקליים בגוף אשר הם עצמם מעוררים ו"תורמים" לכאבי השרירים ולמצב הרוח הכללי.

אלו הסובלים מהפיברומיאלגיה מגלים קושי רב להוכיח אובדן כושר עבודה למול המוסד לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי קובע את דרגות הנכות השונות בפיברומיאלגיה על פי רמת התפקוד של המבקש ולא על פי המחלות והתסמינים הקיימים, דבר המקשה עד מאוד על אלו הסובלים מפיברומיאלגיה המתקשים להוכיח מצבם. יש ופעמים רבות שימוש בעורך דין המטפל בתביעות למול המוסד לביטוח לאומי הינו הכרחי.