טיפול במלנומה

 

מלנומה הוא הכינוי של סרטן העור הממאיר. בסרטן מסוג זה תאי הפיגמנטים מתפקדים באופן לקוי ומתרבים באופן לא מבוקר. הטיפול במלנומה חייב להיעשות בשלב מוקדם וזאת על מנת למנוע את התפשטות הסרטן. חשוב לדעת שלמרות שמלנומה מהווה אחוז קטן מסוגי סרטן העור היא נחשבת לקטלנית ובמדינתנו השכיחות של מחלה זו גבוהה.

 

מלנומה – חשוב לדעת

אנשים שנחשבים ברמת סיכון גבוהה למלנומה הם אלו שחלו במחלה זו בעבר, אנשים להם יש קרובי משפחה מדרגה ראשונה שחולים או חלו במחלה זו, אנשים להם יש נקודות חן רבות (במיוחד שומות גדולות), אנשים בהירים (גוון עור ועיניים) ואנשים שבילו הרבה בשמש. חשוב לדעת למרות שכל הנמנים לעיל הם בדרגת סיכון גבוהה, אין זה אומר שהם אכן יפתחו מלנומה או כל סוג אחר של סרטן העור.

חשוב שכל אדם שמבחין בנגע עורי חדש, נגע עורי שצבעו או צורתו משתנה במהלך הזמן, או נגע שרגיש לחום/קור או כל סוג של מגע, יגיע לאבחון ובהקדם. אבחון של מלנומה בשלב מוקדם וטיפול מיידי יכולים להעלות את סיכויי הצלחת הטיפול ומיגור המחלה.

 

טיפול במלנומה – סוגים ורמות

יש רמות שונות של סרטן העור וההחלטה על טיפול במלנומה תיקבע בהתבסס על סוג ודרגת סרטן העור.  מלנומה בשלב הראשוני מחייבת הסרת הנגע בגבול המינימאלי. באם מדובר על שלב 2 של המלנומה בו רק שכבות העור החיצוניות נגועות בעובי של למעלה משני מילימטרים, מבצעים כריתה מקומית של השומה וכל האיזור סביב השומה. מלבד זאת מבצעים ביופסיה של בלוטת הזקיף ופעמים נדרשת גם השתלת עור במקום בו הוסר העור.

במקרה בו מדובר על מלנומה בשלב 3 כלומר מצב בו הסרטן התפשט לקשריות הלימפה, נעשים טיפולים המיועדים להסרת קשריות הלימפה הנגועות (בהרדמה כללית) וממליצים על טיפול בחומר הסינטטי 'אינטרפרון' בהזרקה לוריד. שלב רביעי של המלנומה הוא שלב בו מחלת הסרטן היא גרורתית והמטופל יישלח לניתוח בו יכרתו את הגידולים. יש מקרים בהם ימולץ על טיפול כימותרפי ויש מקרים בהם יומלץ על טיפולים ביולוגיים ו/או טיפולי אימונותרפיה תאית.

 

נכון להיום יש מרכזים שמאבחנים סרטן עור מסוג מלנומה וזאת באמצעות ציוד טכנולוגי מתקדם באמצעותו ממפים את השומות. מרכזים אלו גם מציעים בדיקת רופא מומחה אשר משתמש בדרמוסקופ וצילום דיגיטלי על מנת למפות את הנגעים המצריכים מעקב. חלק מאותם נגעים מוסרים כירורגית ונשלחים לביופסיה וכל השאר זוכים למעקב. נכון להיום רצוי לעבור בדיקת סריקת שומות מדי מספר חודשים וזאת על מנת למנוע הפתעות מיותרות או להתחיל ולטפל בהם בשלב הראשוני שלהן.