אבנר הייזלר מציג: מימוש זכויות רפואיות לחולי סוכרת

מחלת הסוכרת מטילה נטל כבד על החולה ופוגעת באיברים שונים בגוף. הביטוח הלאומי מגדיר את הלוקים במחלת הסוכרת כנכים ומעניק להם, בהתאם לזכאות, קצבת נכות. מר אבנר הייזלר, מומחה בתחום מימוש זכויות רפואיות ועוד, מדגיש כי חולי סוכרת רבים אינם מודעים לקצבאות ולהטבות השונות שלהם הם זכאים. אם גם אתם חולים בסוכרת נעורים או סוכרת למבוגרים, כדאי לכם לפנות לאחת החברות המתמחה בתחום מימוש זכויות כדי לברר מהן הזכויות המגיעות לכם.

 

מימוש זכויות לחולי סוכרת – ארבעה  דברים שכדאי לדעת

סוכרת היא מחלה המשפיעה על חילוף החומרים בגוף. היא נגרמת כתוצאה מבעיה בייצור או בקליטת הורמון האינסולין. זוהי מחלה הרסנית העלולה לפגוע באיברים רבים בגוף. המוסד לביטוח לאומי מגדיר את הלוקים במחלה זו כנכים. אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לחומרת המחלה ולפגיעה באיברי הגוף.

יש שני סוגים של מחלת הסוכרת. סוכרת נעורים וסוכרת למבוגרים. קצבת הנכות שאותה מעניק הביטוח הלאומי לחולי הסוכרת, משני הסוגים, נקבעת לפי קריטריונים קבועים כמו גיל החולה, היכולת שלו לעבוד ולפרנס את עצמו, יכולת התפקוד ועוד.

מחלת הסוכרת הפוגעת בחולה לפני גיל שלושים מוגדרת כסוכרת נעורים. אחוזי הגמלה משולמים להורים של החולה במטרה לסייע להם בטיפול בילד החולה ומתוך ידיעה כי בעיות כלכליות עלולות לפגוע בתפקוד הרופא וביכולת השיקום שלו. אחוזי הנכות נקבעים בהתאם למצבו הספציפי של כל חולה. על חולי הסוכרת לפנות אל הביטוח הלאומי בצירוף כל המסמכים הרפואיים המעידים על הפגיעה באיברים השונים ועל הסיבוכים שמהם סובל החולה עקב המחלה.
P2080-034
P2090-032

מימוש זכויות רפואיות הוא נושא המעוגן בחוק, טוען מר אבנר הייזלר. לכן אין לחשוש או להתלבט באשר לפנייה אל המוסד לביטוח לאומי. אם תפעלו בדרך המקובלת ותקבלו עזרה מקצועית ותומכת, מדגיש מר אבנר הייזלר, תוכלו לקבל את הזכויות ואת ההטבות המגיעות לכם  על פי החוק.

חולי סוכרת? מהם הזכויות המגיעות לכם?

לחולים הלוקים בסוכרת נעורים מגיעה גמלה הניתנת להורים המטפלים בילדים החולים. ההורים זכאים לקבל את הגמלה בשנה הראשונה לגילוי המחלה, זוהי השנה שבה קשה מאוד לאזן את הסוכרת והילד זקוק להשגחה מרובה, ועד גיל שש בהתאם להחלטת הרופא היושב בוועדה הרפואית.ילדים עד גיל שמונה עשרה אשר אינם מצליחים לאזן את הסוכרת זכאים לקבל גמלה עד מלאות להם שמונה עשר שנים, כפוף למסמכים אשר אותם עליהם להציג בפני הוועדה הרפואית שעל יד הביטוח הלאומי.

מבוגרים הלוקים במחלת הסוכרת זכאים לקצבה חודשית אם אחוזי הנכות שלהם הם מעל לארבעים אחוז ואם חלה ירידה של חמישים אחוז לפחות בכושר ההשתכרות שלהם. אם בעקבות המחלה, החולה אינו מתפקד כלל, הוא יוגדר כנכה ויהיה זכאי לקבלת קצבת נכות.חולי סוכרת אשר אינם מקבלים קצבת נכות, זכאים להנחה במס הכנסה.

הורים לילדים חולי סוכרת זכאים לפטור ממס הכנסה על קרנות או קופות גמל.חולי סוכרת רשאים להגיש בקשה להקלות במבחן הפסיכומטרי.