הפלה טבעית

מהי הפלה טבעית? הפלה טבעית, כשמה כן היא, סיום היריון שנוצר באופן טבעי, ללא בחירה יזומה ונעשית באופן פתאומי. סיום היריון כזה מופיע בדר"כ בטווח של 23 שבועות היריון, כשהשכיחות […]

מהי הפלה טבעית?

הפלה טבעית, כשמה כן היא, סיום היריון שנוצר באופן טבעי, ללא בחירה יזומה ונעשית באופן פתאומי. סיום היריון כזה מופיע בדר"כ בטווח של 23 שבועות היריון, כשהשכיחות היא בשבוע 12.

מהן הסיבות להפלה טבעית?

סיבה שכיחה יחסית להפלות טבעיות, היא היווצרות בעיה כרומוזומלית. בעיה זו יכולה לכלול מגוון אופציות, כגון צירוף ביצית וזרע לא תקינים להתפתחות של העובר או אי תקינות בזרע או בביצית.

סיבות נוספות שעלולות לגרום להפלה טבעית, היא מצבה הבריאותי של האמא לדוגמא, קרישיות יתר, הרגליה כמו שימוש בסמים או בצריכת אלכוהול מופרז או חשיפה לגורמי זיהום ופגיעה פיסית.

ישנם מקרי הפלה טבעית שאינם בהכרח נוצרו בעקבות סיבות אלו ואין סיבה ממשית שניתן להצביע עליה.

מהם הסימנים להפלה טבעית?

סימן עיקרי ושכיח שיכול לקרות בזמן הפלה טבעית הוא דימום. ובכן, לא כל דימום נרתיקי מעיד בהכרח על הפלה טבעית, לפעמים דימום כזה מעיד על תחילת היריון. לכן, אין צורך להסיק מסקנות ישירות וכדאי לגשת לבדוק.

סימן נוסף שעלול להעיד על הפלה טבעית, הוא הופעת כאבים דומים לכאבי מחזור. הכאבים נובעים מהתכווצות הרחם וגורמים לכאבים עזים בבטן התחתונה.

גם הפרשות סמיכות ושונות מבדרך כלל יכולות להצביע על מצב של לאחר ההפלה.

חשוב מכל, עלייך להיות קשובה לגוף שלך ולראות אילו שינויים מתחוללים בו. סימנים של תחילת היריון שפסקו, כמו הקאות וכאבים בחזה יכולים גם הם להעיד על שינוי ומצריכים בדיקה.

האם אני בין היחידות שזה קרה לה?

ובכן ממש לא, הפלה טבעית היא תופעה שכיחה.

כ – 20% מהנשים חוות הפלה טבעית בעוד שאחוז נכבד מהן לא היו מודעות מלכתחילה להיריון והפסקת ההיריון התבטאה בדימום נרתיקי שלא נראה היה להן חשוד במיוחד.

האם אוכל להרות שוב לאחר ההפלה הטבעית?

הפלה טבעית, בדרך כלל, תהיה הפלה חד פעמית במשך חייה של אישה בריאה. סיכוייה של אישה שעברה הפלה טבעית להרות שוב שווה ערך לסיכוייה של אישה שלא חוותה הפלה טבעית.

ניתן להבין, כי הפלה טבעית אינה מעידה על היווצרות בעיה שיכולה להזיק לאורך זמן, אלא היא מתבטאת כדבר שכיח יחסית ואינה מהווה גורם סיכון לבאות.

כל אישה שחוותה הפלה טבעית יכולה להרות שוב היריון מוצלח ותקין שבסופו, תהיה לידה תקינה.

אולם, אישה שעברה שלוש הפלות טבעיות רצופות ורוצה להרות שוב, ודאי תוכל גם היא אך סיכוייה יהיו נמוכים יותר, כ – 75%.

מהו הטיפול בהפלה טבעית?

ישנם מקרים בהם ההפלה הטבעית אינה הסתיימה בשלמותה ותוכן הרחם מכיל בתוכו שאריות היריון.

לאחר ההפלה הטבעית מבצעים בדיקת אולטרסאונד על מנת לבחון את תוכן הרחם. במידה ומבחינים כי ההפלה לא בוצעה בשלמותה, יש צורך להיעזר באמצעים רפואיים על מנת להשלים את הפעולה עד סופה.

ריקון טבעי – במקרים רבים של הפלה טבעית שאינה הושלמה, ממתינים ומאפשרים לרחם להשלים את הפעולה לבד.

הריקון הטבעי משתנה בין אישה לאישה ויכול לנוע בין מספר ימים למספר שבועות. בדרך כלל, הרחם יפנה את עצמו וישלים את הפעולה לבד, מה שיוביל לדימום נרתיקי מאסיבי וכאבים בחלק התחתון של הבטן, הנובע מהתכווצות הרחם.

גרידה משלימה – במקרים של הפלה טבעית שאינה הסתיימה בשלמותה, יש צורך להתערבות חיצונית.

חשוב לציין, כי ללא השלמת הפעולה באופן טבעי, יש להיערך להתערבות חיצונית, שכן, ללא התערבות זו עלולים להיווצר מצבים מסכני חיים.

גרידה משלימה נועדה לסיים את תהליך ההפלה הטבעי והיא תעשה בדומה לגרידה יזומה להפסקת היריון. הגרידה תעשה בהרדמה מלאה באשפוז, בה ישאבו את תוכן הרחם וירוקנו אותה.

בכל מקרה של הפלה טבעית, חשוב להיבדק ולהיות במעקב אחר התהליך המתרחש בגופך.

אל תחששי מלנסות להרות שוב לאחר ההפלה הטבעית, הדבר אינו מעיד על מצב עתידי או לא תקין בגופך.

דאגי לשמור על סביבה תומכת, מחבקת ומעודדת שתלווה אותך בתהליך הזה. תני לעצמך את הזמן שאת צריכה לכאוב, אם תרגישי צורך בכך ולצמוח שוב מיד לאחר מכן. בסוף, את תהרי שוב ויוולד לך בדיוק התינוק שכל כך חיכית לו!

את המאמר כתב ד"ר גיא גוטמן, גינקולוג בכיר