מהו ביטחון עצמי וכיצד לשפרו?

ביטחון עצמי, הוא הדרך בה אנו מתייחסים אל עצמנו ביחס לאנשים אחרים, לרוב האנשים הקרובים אלינו. עניין הפרשנות הוא סובייקטיבי, וכל אדם מפרש את מעשיו כלפי החברה באופן שונה. מכיוון […]

ביטחון עצמי, הוא הדרך בה אנו מתייחסים אל עצמנו ביחס לאנשים אחרים, לרוב האנשים הקרובים אלינו. עניין הפרשנות הוא סובייקטיבי, וכל אדם מפרש את מעשיו כלפי החברה באופן שונה. מכיוון שאין באמת דירוג עולמי המציין כל אדם היכן הוא ממוקם מבחינת חשיבותו, וגם אם היה כזה בוודאי שהוא היה נתון לחילוק, אז השיטה הטובה ביותר הינה לשנות את צורת החשיבה וההסתכלות שלנו על עצמנו בחיים.

חוסר ביטחון עצמי הינו מצב הנוצר עקב פרשנות שגויה של האדם כלפי עצמו הוא כלפי סביבתו, לרוב מצב זה יגיע עקב חוויה שלילת אשר האדם חווה בעברו או בעקבות אירוע הגרם לאותו אדם לחוש מושפל ולא שווה.

שיפור ביטחון עצמי באמצעות שינוי התפישה

כאמור, הדרך היעילה לשיפור ביטחון עצמי, הינו באמצעות שינוי התפישה הנוכחית שהאדם רואה את עצמו, למצב בו הוא מבין כמה שווה באמת. לדוגמה, יוסי וערן, שני שכנים אשר במקרה גם חברים. יוסי נשוי עם שני ילדים, עובד בעבודה מסודרת מ-8 בבוקר עד 16 אחה"צ. ערן, עובד בחברה מצליחה, רווק ואפשר לומר כי הוא מצליח עם נשים. יוסי חש "נחות" וחסר ביטחון עצמי כאשר הוא בסביבתו של ערן, וזאת בשל העובדה כי הוא עובד בחברה מצליחה וכי הוא "חי את החיים".

כאן נכנסת לתמונה עניין הפרשנות. האם זה נכון כי בשל עובדה זו יוסי נחות? האם חייו של רווק עדיפים על חייו של נשוי? האם ככל ואדם עובד בחברה מצליחה זה מה שהופך אותו למוצלח? לכל אלו יש שני צדדים. אך במקרה זה יוסי יחליט להתבונן בצדדים החיוביים שלו כמו למשל התמסרות שלו כלפי ילדיו, התכונות והאופי שלו שבוודאי ישנן כאלה העולות על אחרים, הוא בוודאי יבין כי הנחיתות שלו הינה מוצדקת כלל.

טיפול בביטחון עצמי אצל מטפל

במקרים בהם חוסר ביטחון העצמי מפריע לשגרת החיים, כמו מניעת פעולות מסוימות, או חשש מתמיד איך יגיבו הסביבה לשינוי מסוים אשר האדם חפץ בו. במקרה זה יש צורך לפנות אל מטפל מוסמך, אשר יבחן את מקור בסיס חוסר ביטחון העצמי, ויכין תוכנית שיפור המותאמת בדיוק עבור אותו אדם.

אחד המטפלים המוכרים בתחום הינו אורי פוקס, בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ומטפל CBT מוסמך, המעניק למטופליו כלים מיוחדים להתמודדות עם כל בעיה, חשש ופחד אשר עלולים להגיע במהלך החיים. לאורי ניסיון רחב וידע עשיר, והוא שיפר את חייהם של מאות מטופלים בזכות הכוונה נכונה, ליווי אישי ומסור וטיפול מקצועי.